De Orkney-eilanden in Schotland

Orkney is een van de mooiste plekken op het Britse eiland, gekenmerkt door glooiende groene velden, ruige kustlijn en fascinerende ongerepte stranden. Het is een archipel op het noordelijke eiland van Schotland, bestaande uit ongeveer 70 eilanden en series met 20 bewoonde eilanden. Orkney ligt aan de noordkust van Groot-Brittannië, ongeveer tien mijl ten noorden van de kust van Caithness. Het is gescheiden van het vasteland door een 6, 2 mijl brede zeeweg bekend als Pentland Firth. De Orkney-eilanden zijn al meer dan 8.800 jaar bewoond, met Scandinavische clans die het gebied domineerden in de 8e eeuw v.Chr. Dit artikel onderzoekt de Orkney-eilanden, hun kenmerken, bevolking en interessante feiten.

Vier van de dichtbevolkte Orkney-eilanden

Orkney-vasteland

Orkney-Mainland is het grootste en meest bevolkte eiland in Orkney. Het is het centrum van de veerboot- en luchtverbindingen van Orkney. Vasteland eiland bestrijkt een gebied van ongeveer 202 vierkante mijl. Het verbindt de noordelijke eilanden met de zuidelijke eilanden. De Stromness, Kirkwall en de burghs van Orkney liggen binnen dit eiland. Orkney-Mainland is goed voor driekwart van de bevolking van Orkney en is daarmee het meest dichtbevolkte eiland van de archipel. Er zijn drie nederzettingen op het eiland; Finstown, Stromness en Kirkwall, de hoofdstad van het eiland. Vasteland is via de weg verbonden met andere eilanden, zoals Ronaldsay en Burray. Het eiland heeft een overvloed aan dieren in het wild, met de zeevogels die de omgeving domineren.

South Ronaldsay

South Ronaldsay is het op een na meest bevolkte eiland en het op drie na grootste van het totale gebied. Het is een zuidelijk eiland gelegen aan de noordkust van Schotland en verbonden met het vasteland door de Churchill-barrière. Het eiland beslaat een gebied van ongeveer 19.2 vierkante mijl en heeft een bevolking van ongeveer 909 mensen. Het belangrijkste dorp van South Ronaldsay is de St. Margaret's Hope, die ook de op twee na grootste nederzetting van Orkney is. Het eiland is populair vanwege het "Tomb of the Eagles" dat in 1958 werd ontdekt. ​​De site had respectievelijk 16.000 en 725 menselijke en vogelgraten. Er is ook een broch-site waarvan wordt aangenomen dat het de begraafplaats is voor Thorfinn 'schedelsplitser'.

Westray

Westray is het grootste van de noordelijke eilanden en het op zes na grootste eiland van de Orkney met een oppervlakte van ongeveer 18.2 vierkante mijl. Het is ook het derde meest bevolkte eiland met 588 inwoners. Van Westray en de naburige Papa Westray wordt verondersteld dat ze zijn toegetreden. De voortdurende opgraving op het eiland heeft tot nu toe meer dan 30 neolithische en bronzen gebouwen onthuld. Enkele van de bezienswaardigheden van het eiland zijn onder andere het kasteel Noltland en de vuurtoren van Noup Head. Visserij en veeteelt blijven de belangrijkste activiteiten van Westray.

Hoy

Hoy is het op een na grootste eiland van Orkney na het vasteland met een totale oppervlakte van ongeveer 55 vierkante mijl. Met een bevolking van 419 inwoners is Hoy het op 5 na meest bevolkte eiland. Het eiland heeft enkele van de hoogste zeekliffen in het VK, terwijl het hoogste punt op Orkney, Ward Hill, ook op dit eiland ligt. Hoy was een marinebasis voor het Britse schip in zowel de Eerste als Tweede Wereldoorlog. Het is ook een belangrijk vogelgebied, vooral grote jagers.

De groepering van de Orkney-eilanden

De Orkney-eilanden zijn gegroepeerd in drie; vasteland, noord en zuid eilanden. Het vasteland is het grootste eiland van Orkney. De noordelijke eilanden zijn relatief groot en zijn verbonden met het vasteland door veerboten en luchtdiensten met landbouw, visserij en toerisme als belangrijkste bronnen van inkomsten. De zuidelijke eilanden omringen Scapa Flow. De meeste bewoonde eilanden zijn de noordelijke eilandengroep (13 eilanden). Slechts zes Zuid-eilanden zijn bewoond.

De Orkney-eilanden in Schotland

RangeilandGroepBevolking (2013)Gebied (ha)Hoogste punt (m)
1Orkney-vastelandVasteland1716252325271
2South RonaldsayZuid-eilanden9094980118
3WestrayNorth Isles5884713169
4SandayNorth Isles494504365
5HoyZuid-eilanden41913468479
6BurrayZuid-eilanden40990380
7StronsayNorth Isles349327544
8ShapinsayNorth Isles307294864
9RousayNorth Isles2164860250
10EdayNorth Isles1602745101
11Papa WestrayNorth Isles9091848
12FlottaZuid-eilanden8087658
13North RonaldsayNorth Isles7269023
14WyreNorth Isles2931132
15GraemsayZuid-eilanden2840962
16EgilsayNorth Isles2665035
17AuskerryNorth Isles48518
18GairsayNorth Isles3240102
19Holm van GrimbisterNorth Isles3168
20Innerlijke HolmZuid-eilanden127

Aanbevolen

Landen waar de dekking van een particulier kredietbureau virtueel universeel is
2019
Landen waar mobiel bankieren het populairst is
2019
De illegale kaviaarhandel - meest betrokken landen
2019